Kako hipnoza pomaga pri anksioznosti?


Hipnoza in anksioznost


Hipnoza je lahko učinkovito terapevtsko orodje za obvladovanje anksioznosti, saj povzroči stanje sproščenosti ter olajša kognitivne in čustvene spremembe. Predstavljamo vam, kako hipnoza deluje na anksioznost in kakšne so njene terapevtske koristi.



Mehanizmi delovanja hipnoze pri zdravljenju anksioznosti


Vzbujanje sproščenosti

Hipnoza posameznikom pomaga vstopiti v globoko sproščeno stanje, ki lahko prepreči fiziološke simptome tesnobe, kot sta hitro bitje srca in mišična napetost. Ta sproščenost omogoča, da um preusmeri pozornost stran od tesnobnih misli in občutkov [1][2].


Spremenjena aktivnost možganov

Raziskave so pokazale, da lahko hipnoza povzroči spremembe v možganski aktivnosti, povezane s čustvenim nadzorom in samozavedanjem. Študije s skeniranjem možganov so na primer pokazale, da hipnoza zmanjša samozavedanje in izboljša uravnavanje čustev, zaradi česar posamezniki lažje obvladujejo tesnobo [1][2].


Osredotočena pozornost

Med hipnozo posamezniki doživijo večjo zbranost in koncentracijo, kar jim omogoča, da raziščejo osnovne težave, ki prispevajo k njihovi tesnobi. To osredotočeno stanje lahko olajša obdelavo potlačenih spominov ali travmatičnih izkušenj, ki so lahko povezane z anksioznimi motnjami [2].


Posthipnotične sugestije

Hipnoterapevti lahko zagotovijo posthipnotične predloge, ki strankam pomagajo razviti strategije obvladovanja situacij, ki povzročajo tesnobo. Terapevt lahko na primer predlaga, da se bo stranka počutila mirno in samozavestno, ko se bo soočila z določenim strahom, na primer z letenjem [2].



Vključevanje z drugimi terapijami

Hipnoza je pogosto najučinkovitejša v kombinaciji z drugimi terapevtskimi pristopi, kot je na primer kognitivno-vedenjska terapija (KVT). Ta integrativni pristop poveča splošno učinkovitost zdravljenja, saj obravnava tako simptome kot temeljne kognitivne vzorce, povezane z anksioznostjo [1][2].




Terapevtske koristi


Zmanjšanje simptomov tesnobe

Študije kažejo, da lahko hipnoza bistveno zmanjša simptome anksioznosti pri različnih populacijah, vključno s tistimi z generalizirano anksiozno motnjo (GAD), socialno anksiozno motnjo in specifičnimi fobijami [1][2].


Izboljšani mehanizmi za spoprijemanje s težavami

S spodbujanjem sproščanja in spreminjanjem miselnih vzorcev lahko hipnoza posameznikom pomaga razviti bolj zdrave mehanizme za obvladovanje stresnih dejavnikov v življenju, kar dolgoročno izboljša duševno zdravje.


Uravnavanje čustev

Sposobnost učinkovitega uravnavanja čustev je ključnega pomena za obvladovanje tesnobe. Hipnoza pomaga okrepiti to sposobnost, saj posameznikom omogoča, da v varnem okolju vadijo obvladovanje čustev.


Varna in neinvazivna

Hipnoza velja za varno terapevtsko intervencijo, če jo izvajajo usposobljeni strokovnjaki. Ne vključuje zdravil ali invazivnih postopkov, zato je privlačna možnost za številne posameznike, ki iščejo olajšanje pri anksioznosti.



Če povzamemo, hipnoza deluje na anksioznost tako, da povzroči sprostitev, spremeni možgansko aktivnost, povezano s čustvenim nadzorom, izboljša osredotočenost in zagotovi posthipnotične predloge za strategije obvladovanja. Njena učinkovitost se pogosto poveča, če se uporablja skupaj z drugimi terapevtskimi načini, zato je dragoceno orodje pri zdravljenju anksioznih motenj.





Kako dolgo traja zdravljenje anksioznosti s hipnozo?


Čas, ki je potreben za rezultate hipnoze pri anksioznosti, se lahko med posamezniki zelo razlikuje, na kar vplivajo dejavniki, kot so resnost anksioznosti, posameznikova dovzetnost za hipnozo in poseben uporabljen terapevtski pristop. 


Posameznikova variabilnost

Učinkovitost hipnoze se lahko razlikuje glede na osebne značilnosti, vključno s stopnjo hipnotiziranosti. Nekateri posamezniki se lahko hitro odzovejo na hipnozo in že po eni ali dveh seansah doživijo takojšnje olajšanje simptomov tesnobe, medtem ko lahko drugi potrebujejo več seans, da opazijo pomembne spremembe [1][3].


Običajno število srečanj

V povprečju se stranke, ki iščejo pomoč pri anksioznosti, lahko udeležijo od 6 do 8 srečanj. Ta razpon omogoča vzpostavitev trdnih temeljev za spremembe s ponavljajočo se izpostavljenostjo hipnotičnim tehnikam in sugestijam [3][4].


Medtem ko lahko nekatere stranke občutijo takojšnje koristi, je za mnoge proces postopen.



Če povzamemo, medtem ko lahko nekateri posamezniki s hipnozo doživijo hitro olajšanje simptomov tesnobe, je za doseganje pomembnih terapevtskih rezultatov običajno potrebnih več seans v tednih ali mesecih. Učinkovitost hipnoze se lahko poveča v kombinaciji z drugimi terapevtskimi tehnikami, pri določanju hitrosti izboljšanja pa imajo ključno vlogo individualne razlike.




Viri:

[1] https://www.medicalnewstoday.com/articles/hypnosis-for-anxiety

[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7068542/

[3] https://stanfordhealthcare.org/medical-treatments/h/hypnosis/what-to-expect/evaluation.html

[4] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33513063/


Delite to objavo
Širša uporaba hipnoterapije
Če je hipnoterapija tako odlična, zakaj je ne uporabljajo vsi?