Hipnoza je že desetletja prepoznana kot učinkovito orodje v medicini in psihoterapiji, kar potrjujejo številne raziskave. V zadnjih 30 letih so raziskave pokazale, da je vključitev hipnotičnih tehnik lahko učinkovita pri zdravljenju različnih težav na področjih medicine, psihiatrije in psihoterapije.
Kaj ugotavljajo strokovna združenja?
Tako Ameriško psihološko združenje (APA) kot Britansko psihološko združenje prepoznavata hipnoterapijo kot učinkovito metodo zdravljenja na številnih področjih. Skupne ugotovitve raziskav obeh združenj potrjujejo uspešnost hipnoterapije pri:
- lajšanju akutnih in kroničnih bolečin,
- zmanjševanju stresa, anksioznosti in mišične napetosti,
- blaženju nelagodja pri medicinskih in zobozdravstvenih posegih,
- spopadanju z motnjami spanja, kot je nespečnost,
- obvladovanju psihosomatskih težav, kot so tenzijski glavoboli, migrene in astma,
- obvladovanju gastrointestinalnih motenj, vključno s sindromom razdraženega črevesja,
- lajšanju različnih kožnih obolenj,
- pomoči pri izgubi odvečne telesne teže,
- pospeševanju pooperativnega okrevanja in lajšanju porodnih bolečin.
Britansko psihološko združenje poudarja, da je hipnoza še posebej uporabna pri dolgotrajnih in napornih diagnostičnih postopkih, kjer hipnotizirani pacienti lažje prenesejo posege.
Hipnotični trans se je izkazal za posebno koristnega pri dolgotrajnih in zahtevnih diagnostičnih postopkih, kot sta PET in fMRI, saj hipnotizirani pacienti izkazujejo večjo mirnost in potrpežljivost, kar olajša izvedbo teh preiskav.
Kaj kažejo meta-raziskave?
Do leta 2012 je bilo izvedenih vsaj 500 raziskav o učinkovitosti hipnoze, od katerih je bilo približno 125 uporabnih za analizo v metaštudijah. Pregled dvanajstih metaštudij kaže, da je hipnoza oziroma hipnoterapija učinkovito terapevtsko orodje, ki lahko pomaga pri obvladovanju ali zdravljenju številnih telesnih in duševnih težav.
Meta-analize potrjujejo, da hipnoterapija prinaša pomembne rezultate na področju zdravljenja bolečine, stresa, anksioznosti ter pri psihosomatskih motnjah, kar jo postavlja ob bok drugim uveljavljenim terapevtskim metodam.
Invazivni diagnostični posegi
Meta-analiza 26 randomiziranih kontroliranih študij je pokazala, da ima hipnoza velik učinek pri zmanjševanju nelagodja pacientov, ki so vključeni v invazivne diagnostične radiološke posege.
Pacienti, ki so bili podvrženi hipnoterapiji, so poročali o znatnem zmanjšanju anksioznosti in strahu, potrebovali so manj protibolečinskih sredstev ter imeli večjo verjetnost, da uspešno dokončajo celoten postopek.
Ti rezultati poudarjajo pomembno vlogo hipnoze pri izboljšanju izkušnje pacientov in podpori pri invazivnih medicinskih posegih.
Funkcionalne gastrointestinalne motnje
Raziskave so pokazale, da hipnoterapija omogoča 60- do 70-odstotno zmanjšanje simptomov, pri čemer so učinki lahko dolgotrajni, celo več let.
Poleg tega se je pri bolnikih izboljšala kakovost življenja, zmanjšalo število potrebnih zdravniških obravnav in povečala zmožnost vrnitve na delo. Te ugotovitve potrjujejo dolgoročno učinkovitost hipnoze kot metode za obvladovanje kroničnih prebavnih težav.
Zdravljenje raka
Leta 2017 je American Journal of Clinical Hypnosis objavil posebno izdajo, v kateri so predstavili dokaze o koristnosti hipnoterapije na vsaj štirih področjih.
Hipnoterapija izboljšuje toleranco do diagnostičnih postopkov in zdravljenj, kot so kirurgija, kemoterapija in radioterapija. Poleg tega učinkovito lajša simptome in stisko, povezano s stranskimi učinki zdravljenja, kot sta slabost in utrujenost. Pomembno prispeva k zmanjšanju zaznave bolečine, bodisi akutne, postopkovne ali kronične. Prav tako blaži različne vrste čustvene stiske, ki jih povzročata diagnoza in zdravljenje.
Študije kažejo, da hipnoterapija upočasnjuje napredovanje bolezni, pospešuje fizično okrevanje in lahko podaljša preživetje.
Obvladovanje bolečin
Meta-analiza iz leta 2007 ugotavlja, da hipnotične intervencije dosledno zmanjšujejo bolečino pri različnih kroničnih boleznih in so učinkovitejše od nehipnotičnih metod, kot so pozornost, telesna terapija in izobraževanje. Nedavne meta-analize potrjujejo, da je hipnoza učinkovitejša tudi od relaksacije, kognitivno-vedenjske terapije (KVT) in biofeedbacka.
Hipnotična analgezija znatno zmanjša bolečino pri 75% ljudi, hipnoza pa dodatno ojača učinke standardne sedacije, ki jo nadzoruje pacient.
Ena ključnih prednosti hipnoterapije je, da ne povzroča zasvojenosti. Poleg tega spodbuja aktivno vlogo pacienta pri obvladovanju bolečine. Hipnoza je preverjeno učinkovita pri različnih vrstah bolečin, vključno z bolečinami v hrbtu, opeklinami, stranskimi učinki kemoterapije, fibromialgijo, glavoboli, porodom in rojevanjem, multiplo sklerozo ter bolečinami pri medicinskih posegih.
Zdravljenje in celjenje
Hipnoza se je izkazala za dragoceno metodo na številnih področjih zdravljenja. Pomaga skrajšati bivanje v bolnišnici, zmanjša izgubo krvi med operacijo in poveča funkcionalno okrevanje ter strukturno celjenje.
Hipnoza pospešuje celjenje ran, zlomov kosti in opeklin ter zmanjšuje stres, povezan z medicinskimi postopki. Dokazano je, da stres upočasni celjenje ran in kirurško okrevanje, kar dodatno potrjuje koristi hipnoterapije pri zdravljenju.
Imunološke motnje
Hudacek (2007) poudarja, da hipnoza lahko vpliva na imunski sistem. Ker hipnoza spreminja kognitivno zaznavanje stresnih dogodkov, lahko povrne zmanjšani imunski odziv, povezan s stresom.
M. Barabasz (2010) je v svoji študiji primerjal zdravljenje humanega papiloma virusa (HPV) s hipnozo in medicinskimi posegi, kot so uporaba kisline, operacija ali zmrzovanje. Ugotovitve so pokazale, da oba pristopa dosegata podobno statistično pomembnost, vendar so po 12-tedenskem spremljanju stopnje popolne ozdravitve bile petkrat višje pri hipnoterapiji. To kaže na potencial hipnoterapije kot učinkovite metode pri zdravljenju HPV.
Razpon medicinskih stanj, pri katerih se je hipnoza izkazala za uspešno, je impresiven.
Terapevti pogosto ne poznajo potenciala svojih pacientov, prav tako ga pogosto ne poznajo niti pacienti sami, dokler se ne začne hipnotično delo.
Ko je hipnoza ustrezno uporabljena in so ustvarjene prave okoliščine, da se skriti potenciali pacienta pokažejo, pacienti te izkušnje opisujejo kot življenjsko spremenljive, transformativne in razsvetljujoče.
Zdravniki, ki so priča nenadnim in nepričakovanim odzivom pacientov, pogosto izražajo presenečenje nad temi spremembami. To potrjuje moč in potencial hipnoze kot terapevtske metode.
Zakaj torej hipnoza še ni del standardnega pristopa?
Kakšne so ovire in izzivi pri sprejemanju hipnoterapije med zdravstvenimi delavci in pacienti?
Odgovori na ta vprašanja so v središču poslanstva našega inštituta.